Komputer czy też laptop jak każda maszyna podczas codziennego użytkowania brudzi się i kurzy. Jeśli nie jest na bieżąco czyszczony zaczyna się przegrzewać oraz spada jego wydajność.  Czyszczenie laptopa z kurzu powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku.

Kiedy komputer przegrzewa się z zabrudzenia, możemy obserwować jego samoistne restarty, zawieszanie się i spadek wydajności. Ponadto laptop chodzi głośniej, częściej włącza się jego wentylator, a obudowa jest gorąca. Nawet proste aplikacje działają wolniej, a uruchamianie systemu jest znacznie wydłużone. Wysoka temperatura sprzętu oraz praca wentylatora ma maksymalnych obrotach powinna nam dać jasno do zrozumienia, że podzespoły są zakurzone i trzeba je wyczyścić, zanim dojdzie do awarii. Najłatwiej zaobserwować objawy zakurzenia po około 15 minuty pracy, kiedy komputer powinien już się rozgrzać i zacząć normalnie pracować, a wykonanie jakiejkolwiek operacji staję się na nim utrudnione. Kiedy dochodzi do takich sytuacji, najprawdopodobniej komputer jest już za bardzo zabrudzony, a pasta termoprzewodząca zużyta. Trzeba go więc wyczyścić i nałożyć nową pastę.

Poniżej 2 zdjęcia wskazujące różnice w temperaturach pracy komputera przed i po czyszczeniu, są to wskazania temperatur po przeprowadzeniu 15 minutowego testu pod pełnym obciążeniem sprzętu.

Różnica w temperaturach prawie 40 st C !!!

Dla zobrazowania różnicy w charakterystyce pracy zabrudzonego i wyczyszczonego sprzętu przedstawiam poniżej 2 wykresy z tego samego testu.

Oczywiście czyszczenie komputera można przeprowadzić samemu przy użyciu sprężonego powietrza bądź odkurzacza. Należy jednak robić to ostrożnie ponieważ zbyt silny strumień może uszkodzić elementy komputera i narazimy się na dodatkowe koszty.

Takie doraźne czyszczenie powinno odbywać się co pół roku, maksymalnie raz na rok. Niestety nie załatwia nam to sprawy zużywania się pasty termoprzewodzącej, a z doświadczenia wiem, że nawet systematyczne przedmuchiwanie wentylatora nie gwarantuje nam dokładnego wyczyszczenia bez rozebrania komputera i wyjęcia radiatora. Czasem w zakamarkach zostają cząstki, które z czasem się nawarstwiają i powodują blokadę systemu chłodzenia. Poniżej zdjęcie takiego zablokowanego radiatora.

Dlatego co jakiś okres powinniśmy się zdecydować na gruntowne wyczyszczenie. Należy wówczas komputer rozebrać w części, dokładnie go wyczyścić i wymienić pastę w układzie chłodzenia. O ile przy komputerze stacjonarnym nie ma raczej z tym problemów, to już czyszczenie laptopa czy ultrabooka może przysporzyć nam problemów. Jeśli nie mamy wprawy to zlećmy to informatykowi. Koszt to ok 100-150 zł, ale będziemy mieli pewność, że zostało to zrobione prawidłowo i nie uszkodzimy sprzętu. Takie gruntowne czyszczenie należy przeprowadzać minimum co 2-3 lata.

Ja osobiście gruntownie czyszczę co 1 rok:

- przed każdym czyszczeniem testuję sprzęt pod obciążeniem

- czyszczę

- przeprowadzam oględziny sprzętu

- test pod obciążeniem po czyszczeniu

 

Poniżej przedstawiam galerię zdjęć sprzętu, który przyszło mi naprawiać ponieważ właściciele zlekceważyli serwisowanie sprzętu.

Galerię będę uzupełniać na bieżąco :-)